Bezalkoholowy miód pitny
Miód pitny to trunek o długiej tradycji, jego historia sięga czasów antycznych. W Polsce znany jest i spożywany od średniowiecza, dawniej pijano go rzadko, gdyż był towarem wysoko cenionym, ekskluzywnym i drogim. Pito go przy wyjątkowych okazjach i ważnych uroczystościach takich jak np. wesele. Najwyżej ceniony był miód przechowywany w dębowych beczkach.
Miód pitny przygotowywany wg receptury Białego Sai Baby fermentowany jest właśnie w dębowych beczkach. Miód wielokwiatowy wysycany jest ziołami: piołunem, krwawnikiem, korą dębu i rumiankiem. Nie zawiera cukru, nie jest dodatkowo rozcieńczany wodą. Przede wszystkim jest to miód pitny bezalkoholowy, zatem mogą z jego prozdrowotnych walorów korzystać wszyscy – dzieci, kobiety w ciąży czy abstynenci.
Miód w takiej formie ma szerokie zastosowanie, dzięki temu, że jest dodatkowo wysycony mieszanką ziół leczniczych, wykazuje właściwości terapeutyczne, można więc cieszyć się jego smakiem, nie upijając się.
Lecznicze właściwości miodu pitnego
Produkty pszczele, do których należą też miody pitne, znane są ze swych właściwości wspierających odporność, działając przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, pomagając zwalczyć różnego typu infekcje. Miód pitny jest bogaty w łatwo przyswajalne: cukry proste, enzymy, kwasy organiczne, mikroelementy. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, aktywując ważne dla zdrowia procesy biochemiczne. Zawiera bakterie kwasu mlekowego, działając jak naturalny antybiotyk.
Inspiracje
Miód pitny wspaniale smakuje i pięknie wygląda podany w glinianych kubkach. Gdy chcesz się rozgrzać, podgrzej nieco miód pitny, przelej do glinianego kubka, dodaj plaster pomarańczy.
Miód pitny można wykorzystać jako sos do lodów lub jako składnik marynat.
Ciekawostka
Dawniej miód pitny stanowił element posagu panny młodej. Traktowano go jak afrodyzjak, za jego sprawą miał szybko na świat przyjść potomek młodej pary. Z tego powodu małżonkowie pili miód przez jeden cykl fazy księżyca, a czas ich wspólnie spędzonych dni po zawarciu związku małżeńskiego nazwano „miesiącem miodowym”.
Składniki: Piołun, krwawnik, kora dębu, rumianek, miód wielokwiatowy.
Wyprodukowano w Polsce przez:
Gospodarstwo rolne Grzegorz Śleziak – Biały Sai Baba
Milówka 34-360, Turystyczna 74