Kataplazmy to fachowa nazwa gorących okładów z produktów spożywczych lub leków roślinnych, od wieków stosowanych z dobrym skutkiem w medycynie ludowej.
Wykorzystywane są w celu leczenia stanów zapalnych stawów i mięśni, przykurczy, zapaleń zatok, ślinianek, oskrzeli, infekcji ropnych, stłuczeń, a także chorób skórnych takich jak czyraki czy opuchlizny. Kataplazmy mają postać gorącej papki przygotowanej z utartych i nagrzanych składników leczniczych. Najczęściej wykorzystuje się do nich kozieradkę, ziemniaki lub mąkę ziemniaczana, a także siemię lniane i gorczycę. Po ugotowaniu i roztarciu zawija się je w lniane lub płócienne szmatki i przykłada na dotknięte schorzeniem miejsca. Oprócz substancji czynnych leczniczo działa także ciepło skondensowane w kataplazmach. Dzięki temu poprawia się ukrwienie tkanek, które szybciej radzą sobie ze wszelkimi stanami zapalnymi. Aby zoptymalizować efekty lecznicze należy właściwie dobrać rodzaj okładu. Warto też pamiętać, że okłady nie są panaceum i wszelkie poważniejsze schorzenia należy konsultować z lekarzem.
Okład z kozieradki
Ma dość szerokie zastosowanie, ponieważ jest skuteczny w usuwaniu stanów zapalnych skóry oraz gruczołów limfatycznych. Roślina ta charakteryzuje się silnym działaniem ściągającym, dzięki czemu pomaga w szybkim leczeniu czyraków i wrzodów. Jest także świetnym lekiem wspomagającym terapię w przypadkach schorzeń reumatycznych i zapaleń stawów. Łyżkę stołową sproszkowanej kozieradki zalewa się w garnku letnią wodą i miesza aż do powstania kleistej papki. Następnie papkę gotujemy kilkanaście minut, cały czas mieszając. Po lekkim przestudzeniu smarujemy nią (warstwa ok. 1 centymetra) kawałek płótna. Sporządzony w ten sposób okład nakłada się na chore miejsce i owija ciepłym szalem lub ręcznikiem. Ważne jest, aby okład równomiernie i dokładnie przylegał do ciała, na którym powinien pozostać aż do całkowitego ostygnięcia. Okłady takie należy stosować 3–4 razy dziennie.
Okład z kapusty
To pożyteczne warzywo znane jest od wieków jako świetny środek przeciwzapalny. Lecznicze okłady z niego przyniosą ulgę w przypadku bolących stawów i kręgosłupa, a także zlikwidują opuchliznę oraz zmęczenie nóg. Ich stosowanie jest korzystne także przy stanach zapalnych żył oraz przy stłuczeniach i siniakach. Wiele kobiet zachwala przeciwzapalne działanie okładów z kapusty jako antidotum na bolące w okresie karmienia piersi. Aby wykorzystać przeciwzapalne właściwości kapusty, należy jej liście rozgotować w niewielkiej ilości wody, do której wkłada się także dwie pokrojone cebule oraz łyżkę otrąb. Całość gotuje się przez 20 minut aż do powstania papki. Kiedy lekko przestygnie, rozsmarowujemy ją na szmatce lnianej i przykładamy na bolący staw. Kompres nakrywamy ciepłym szalem lub ręcznikiem i trzymamy tak około 20 minut aż do wystygnięcia. Procedurę powtarzamy 3–4 razy dziennie. Proces aplikacji kataplazmów jest taki sam niezależnie od użytych składników, dlatego też w następnych przepisach pominę go.
Okład z ziemniaków
Stosuje się go w przypadkach bólów skurczowych dróg trawiennych oraz w stanach zapalnych oskrzeli i gardła. Powinien też przynieść ulgę w przypadkach zapaleń pochewki ścięgna, zapaleń stawowych, w problemach miażdżycowych i skórnych. Ziemniaki przeznaczone do tego celu należy gotować w mundurkach, a następnie bez obierania całe rozgnieść na papkę gotową do aplikacji.
Okład z siemienia lnianego
Te bardzo zdrowe nasiona zawierają dużą ilość śluzu wykazującego silne działanie przeciwzapalne. Wewnętrznie używa się go przy podrażnieniach żołądka oraz jelit, a są to często objawy wczesnego stadium choroby wrzodowej. Okłady zewnętrzne natomiast stosuje się w leczeniu miejscowych zapaleń, na przykład w przypadku zapalenia gruczołu sutkowego. Do przygotowania kataplazmu z siemienia lnianego używa się roztłuczonych lub zmielonych nasion w ilości dostosowanej do chorego miejsca. Miesza się je z wodą i gotuje aż do powstania gęstej papki.
Okład z białej gorczycy
Kataplazmy z gorczycy są szczególnie pomocne w leczeniu stanów chorobowych dróg oddechowych. Będą świetną terapią pomocniczą podczas zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli i innych niedomagań naszego układu oddechowego. Można je przygotować jako działające szybko i intensywnie oraz łagodnie. Aby przygotować lecznicze okłady o intensywnym działaniu, do dwóch łyżek stołowych zmielonej białej gorczycy dodajemy dwie łyżki mąki pszennej i mieszamy z niewielką ilością zimnej wody aż powstanie jednorodna masa. Rozprowadzamy ją na dużym kawałku gazy lub na cienkim ręczniku i przykładamy do ciała, nakrywając ciepłym kocem lub ręcznikiem. Trzymamy okład tak długo, aż skóra pod nim zrobi się czerwona. Obmywamy ją wówczas chłodną wodą i delikatnie smarujemy oliwą z oliwek.
Kataplazm działający powolnie przyrządzamy w identyczny sposób, jednak użyjemy w tym celu innych składników. Dwie łyżki stołowe zmielonej lub rozgniecionej białej gorczycy mieszamy z taką samą ilością kamiennej soli kuchennej i ciepłego octu winnego. Utartą gęstą masę rozprowadzamy na odpowiednim kawałku płótna. Tak przygotowany kataplazm pozostawiamy na ciele chorego przez całą dobę, po czym obmywamy skórę chłodną wodą i smarujemy oliwą z oliwek.
Lecznicze okłady z chrzanu, mąki, soli i octu
Powyższa kombinacja składników charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i ściągającym, dlatego jest skuteczna w leczeniu takich urazów jak zwichnięcia czy stłuczenia, a także podczas reumatyzmu, ataków podagry i lumbago.
Zależnie od zapotrzebowania ucieramy na tarce kilka korzeni chrzanu. Do przecieru dodajemy takie same ilości mąki, soli i octu. Mieszamy w celu otrzymania jednorodnej masy. Czas utrzymywania na skórze takiego kataplazmu powinien trwać 1–2 godziny w przypadku dzieci, 2–5 godzin w przypadku osób dorosłych. Po jego zdjęciu kładziemy w to samo miejsce kompres z zimnego wywaru z siana.
Okład z cebuli
Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, przyspiesza gojenie się skóry i proces ropienia. Siekamy drobno trzy duże cebule, dodajemy stołową łyżkę soli oraz odrobinę mąki. Rozcieńczamy małą ilością wody w celu uzyskania jednolitej masy. Przygotowujemy kompres i przykładamy go w chore miejsce na kilka godzin.
Lecznicze okłady z dyni z dodatkiem mleka i cukru
Poleca się je w celu likwidowania bólów migrenowych głowy oraz łagodzenia zwichnięć stawów. Jedną część świeżej dyni gotujemy w trzech częściach mleka, dopóki nie otrzymamy gęstej masy. Dodajemy do niej łyżkę stołową cukru i po przestudzeniu przygotowujemy kompres.
Okład z gęsiego smalcu
Nie jest to kataplazm w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie nasyca się nim kompresów, tylko używa jako olejku do masażu. Warto jednak o nim wspomnieć, ponieważ ma doskonałe właściwości łagodzące bóle kręgosłupa oraz stawów. Aby go przygotować, należy zmieszać smalec gęsi z olejkiem rycynowym (na słoiczek smalcu ok. 30 ml olejku). Miksturę wmasowuje się w zmienione chorobowo miejsca 1–3 razy w tygodniu. Nacieranie powinno być w miarę upływu czasu coraz mocniejsze i dłuższe. Po miesiącu powinno trwać nie krócej niż 10–15 minut.
Okład z gorącej soli kamiennej
Ten „suchy” kataplazm ma zastosowanie podczas bólu brzucha oraz zapalenia pęcherza moczowego, a także innych dolegliwości wymagających wygrzewania chorych miejsc. Dlatego przyniesie ulgę także podczas doskwierających nam bólów krzyżowych oraz zapalenia korzonków itp.
Do nieemaliowanego garnka wsypujemy 1/2 kg soli i mocno ją podgrzewamy (oczywiście bez wody). Następnie gorącą sól wsypujemy do lnianego lub bawełnianego woreczka i zawiązujemy go. Aby uniknąć poparzenia, w miejscu okładu kładziemy kilka warstw ręcznika, które będziemy usuwać w miarę stygnięcia woreczka. Zabieg jest zakończony, kiedy bezpośrednio na skórze pozostaje nam ostygnięty woreczek. Nie trzeba chyba dodawać, że jednej porcji soli można użyć wielokrotnie.
Okład z sody
Przede wszystkim soda stosowana zewnętrznie łagodzi obrzęki po ukąszeniu owada, zadraśnięciu, utkwieniu drzazgi, zastrzyku itp. Aby przygotować taki okład, łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody. Kompres z gazy kładziemy na skórę posmarowaną wcześniej wazeliną, zabezpieczamy folią i owijamy bandażem. Dzięki temu człowiek pozostaje mobilny, a kompres może pozostać na skórze aż do czasu jego wyschnięcia.
Te łatwe i tanie zabiegi każdy z nas bez problemu może wykonać, ale trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej. Dlatego w przypadku wystąpienia silnego zaczerwienienia, uczucia swędzenia i ewentualnych wykwitów skórnych kurację należy przerwać natychmiast.
Tagi: medycyna naturalna, zielarstwo, magnez, zioła, leczenie, kuracja, naturalne ekstrakty, naturalne leki, lekarstwa ziołowe, ziołowe mikstury, mikstury ziołowe, grzyby, ziołowe preparaty, anemia, żelazo, bańki ogniowe, bańki lecznicze, odporność, immunologia, dieta, głodówka
1 thoughts on “Lecznicze okłady”