Poźne lato i początek jesieni to czas zbioru szyszek chmielowych. Można je wykorzystać do przygotowania kojących nerwy i ułatwiających zasypianie naparów.
Surowcem zielarskim w przypadku chmielu są szyszki oraz lupulina. Tak nazywamy proszek powstały z gruczołów olejkowych chmielu. Pozyskuje się je obierając szyszki chmielowe z łusek i pozostawiając pręciki gruczołowe. Po sproszkowaniu mają one kolor brązowawy, wydzielając silny, charakterystyczny zapach. Lupulina ma silne właściwości bakteriobójcze i wykorzystywana była do produkcji maści na lanolinie stosowanych na wrzodziejące oraz trudno gojące się rany. Łagodzi także wszelkie nerwice, nawet te seksualne.
Zarówno szyszki chmielu jak i lupulina działają uspokajająco, nasennie, przeciwlękowo oraz rozkurczowo. Obniżają tonus mięśni, ale także wyciszają popęd płciowy. Z tego powodu mogą być stosowane przy nerwicach seksualnych, ale także u mężczyzn cierpiących na przedwczesne wytryski.
Wg. dr. Różańskiego chmiel w połączeniu z glistnikiem zapobiega przykrym objawom przekwitania u kobiet – uderzeniom gorąca do głowy oraz stanom nerwicowym.
Substancje goryczkowe zawarte w chmielu działają także pobudzająco na produkcję soków trawiennych. Zaś w połączeniu (w równych ilościach z kłaczem tataraku i zielem dymnicy) jako napar łagodzi skutecznie nerwicę żołądka, serca oraz jelit.
Szyszki chmielu można także wzbogacić kłaczem kozłka, zielem melicy czy zielem męczennicy. Napary z nich przygotowane ukoją nasze zszargane nerwy oraz zapobiegną rozwojowi i eskalacji nerwic – również tych o podłożu seksualnym.
Napar z szyszek chmielowych
1-2 łyżki rokruszonego surowca zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na ok 30 minut. Pijemy 2 razy dziennie po min. ½ szklanki.
Nalewka etanolowa
100 g surowca zalewamy 300 g alkoholu 60 proc. Stosujemy 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty lub jednorazowo 2 łyżeczki od herbaty w przypadku silnego wzburzenia lub podniecenia.
1 thoughts on “Szyszki chmielu łagodzą nerwice, również seksualne”