Czernidłaki to gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych chociaż z wyglądu przypominają bardziej kanie. Nas interesuje czernidłak kołpakowaty, który charakteryzuje się łuskami na kapeluszu. Te białe, czerniejące wraz z dojrzewaniem grzyby nie dość, że są smaczne, to jeszcze posiadają spore walory prozdrowotne.
Do spożycia nadają się tylko młode grzyby z niedorozwinętymi całkowicie kapeluszami. Czas ich dojrzewania to często zaledwie kilka godzin, więc należy spieszyć się zarówno z ich zbiorem, jak i z przygotowaniem do spożycia. Czernidłak kołpakowaty przejrzały czernieje, robi się miękki zamieniając z czasem w ciemną, mocno brudzącą maź. Wykorzystywano ją dawniej do wytwarzania atramentu.
Właściwości zdrowotne czernidłaka kołpakowatego
Najważniejszą ich zaletą jest redukowanie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu polecany jest osobom z cukrzycą typu 2 oraz tym dotkniętym insulinoopornością. Grzyb ten również obniża ciśnienie krwi, działa antynowotworowo oraz pomaga łagodzić hemoroidy.
W swoim składzie czernidłak kołpakowaty zawiera tak pożyteczne mikro- i makroelementy jak: aminokwasy, witaminy z grupy B, witaminę C, miedź, cynk, wapń, potas czy magnez.
Działanie lecznicze wykazują zarówno świeże grzyby, jak też ich susz. Można zatem je bezpośrednio po zbiorze suszyć lub zamrozić. W celach zdrowotnych zaleca się je świeże spożywać w ilości ok. 150 g dziennie lub 15 g suszu z nich. Świeże grzyby przygotowujemy podobnie jak kanie – możemy obtoczyć je w jajku i mące po czym usmażyć. Mogą także stanowić świetny dodatek do mięs jako składnik sosów.
Interakcje z alkoholem
Czernidłak kołpakowaty nie zawiera kopryny dlatego podczas suplementowania się nim można przyjmować alkohol. Tym odróżnia się od czernidłaka pospolitego posiadającego gładki kapelusz pozbawiony łusek, a zawierającego wspomnianą koprynę. Substancja ta blokuje metabolizm alkoholu i doprowadza do zatrucia alkoholowego. Występuje w wielu gatunkach grzybów, dlatego też generalnie nie powinno się spożywać alkoholu mając zamiar jeść potrawy z grzybami.
3 thoughts on “Czernidłak kołpakowaty polecany cukrzykom”