Bluszcz pospolity (Hedera helix), jest pospolitym pnączem spotykanym często w lasach, jak i na starych cmentarzach. Chociaż jest rośliną trującą, znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Będzie szczególnie przydatny w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko przeziębień jest wyjątkowo wysokie. Ekstrakty z bluszczu są także stosowane w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych.
Bluszcz pomaga przy infekcjach
Swoje właściwości prozdrowotne bluszcz pospolity zawdzięcza zawartym w nim saponinom triterpenowym, glikozydom flawonoidowym, fenolom, terolom oraz kumarynom.
Preparaty z bluszczu znalazły zastosowanie głównie w leczeniu stanów zapalnych i zakażeń górnych dróg oddechowych: przede wszystkim ostrych i przewlekłych zapaleń oskrzeli, astmy oraz krztuśca. Rozrzedzają gęstą wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Hamują rozwój drożdżaków, bakterii i wirusów. Łagodzą kaszel oraz zmniejszają jego częstotliwość. Dzięki dużej zawartości saponin działają wykrztuśnie. Zapobiegają infekcjom grzybowym w przebiegu nieżytu układu oddechowego. Działają również immunostymulująco.
W kosmetykach stosuje się ekstrakty z bluszczu ponieważ zapobiegają powstawaniu cellulitis dzięki temu, że ujędrniają skórę. Poprawiają także krążenie krwi oraz dbają o kondycję tkanki łącznej. Wchodzą również w skład preparatów wzmacniających włosy i pobudzających ich wzrost.
Jak przyjmować preparaty z bluszczu?
Najprostszym sposobem jest przygotować napar. W tym celu potrzebujemy łyżkę wysuszonych liści bluszczu pospolitego. Zalewamy go gorącą wodą (około 250 ml) i pozostawiamy na noc aby naciągnął. Rano nastaw należy doprowadzić do wrzenia. Po przestygnięciu i odcedzeniu suszu należy pić 1/3 szklanki naparu, 2-3 razy dziennie.
Przyjmować też można sproszkowane ziele bluszczu. Dr Różański zaleca 100 mg 4 razy dziennie. Najlepiej wymieszane z miodem lub z gorącym mlekiem i miodem. Obydwa te preparaty spowodują, że bluszcz pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
Środki ostrożności
Stosując bluszcz pospolity należy pamiętać, że jest on jednak rośliną trującą. Dlatego trzeba ściśle trzymać się określonych dawek. Przedawkowanie preparatów z bluszczu skutkuje biegunką, nudnościami, wymiotami oraz podrażnieniem jelit i żółądka. Kosmetyki z zawartością bluszczu mogą także wywołać podrażnienia skóry oraz błon śluzowych.