Naturalne suplementy, Odporność, Probiotyki, Trawienie

Kefir wodny – naturalny probiotyk

Kefir wodny - naturalny probiotyk

W obecnej erze przetworzonej, sztucznej żywności, każdy naturalny produkt jest na wagę złota. Zwłaszcza, jeśli można go w prosty i tani sposób samodzielnie przygotować. Warunki te spełnia wodny kefir nazywany często kryształkami japońskimi lub (błędnie) algami morskimi. Spełnia on wszystkie warunki zdrowej żywności będąc w pełni naturalnym probiotykiem.

Białe, lekko przeźroczyste kryształki to symbiotyczne kultury bakterii i drożdży noszące wspólną nazwę SCOBY. Należą do nich i opisywany kefir wodny, jak i grzybek tybetański czy kombucza. Przetwarzając cukry rozmnażają się produkując przy tym interesujące nas przetwory. Za ich pomocą możemy przygotować smaczne musujące napoje, które stanowią zdrową alternatywę dla koszmarnych słodkich, gazowanych trunków pochłanianych niestety w hektolitrach na całym świecie.

Kefir bez mleka

Jak sama nazwa wskazuje opisywany kefir jest produktem pozbawionym mleka. To wiadomość bardzo ważna dla osób borykających się z nietolerancją laktozy lub powstrzymujących się od jego spożywania z innych powodów. Nie jest natomiast pozbawiony probiotycznych bakterii powstających w nim w wyniku procesów fermentacyjnych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu trawiennego i immunologicznego. Ich niedobory są dziś powszechne ze względu na wysoką zawartość substancji konserwujących w żywności. Ich zadaniem jest przecież likwidacja bakterii gnilnych, grzybów itp. Nie działają niestety selektywnie – niszczą zarówno florę patologiczną, jak i to dla nas pożyteczną. Dlatego bardzo ważne jest jej codzienne uzupełnianie.

Przygotowanie napoju z wykorzystaniem kryształków japońskich nie potrzeba wiele. Wystarczy tylko przegotowana woda oraz nieco cukru. Niektórzy polecają zamiast niego słodkie owoce, fruktozę lub inne słodkości. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne o czym będzie w dalszej części artykułu.

Kefir wodny – jak przygotować naturalny probiotyk

Kryształki kefiru (w ilości czubatej łyżeczki od herbaty) płuczemy zimną ale przegotowaną wcześniej wodą. Najlepiej umieścić je w tym celu w plastikowym (nigdy metalowym) sitku. 

Przepłukane kultury bakterii umieszczamy w litrowym słoiku i zalewamy letnią przegotowaną wodą (lub wodą surową wysokiej jakości) do 3/4 wysokości słoika. Temperatura wody nie może przekraczać trzydziestu kilku stopni. Najlepsza będzie woda twarda, wysoko zmineralizowana, która szybciej pobudza wzrost kultur kefirowych.

Dodajemy pół szklanki zwykłego cukru i mieszamy do momentu jego rozpuszczenia.

Przekładam kryształy do 1-litrowego słoika lub plastikowego pojemnika dobrze umytego lub zdezynfekowanego pirosiarczynem potasu używanym do dezynfekcji akcesoriów winiarskich. Zalewam niewielką ilością ciepłej wody (mineralna lub przegotowana, przestudzona). UWAGA: woda musi być ciepła, ale nie może być gorąca, bo zniszczy kryształki.

Dodajemy cukier i mieszamy delikatnie za pomocą plastikowej łyżki, do jego całkowitego rozpuszczenia.

Uzupełniamy wodę „pod korek” i przykrywamy go gazą lub lnianą szmatką. Tak przygotowany nastaw odstawiamy na jedną, dwie doby w ciepłe zacienione miejsce. Po tym czasie powinien on zacząć „pracować” tzn. bąbelkować i pienić się. Świadczy to o prawidłowym przebiegu procesu fermentacji. Jeśli to nie nastąpi, produkcja nie udała się i konieczne będzie ponowić jej proces wykorzystując inne startery kefirowe lub dokładnie umyć wszystkie naczynia oraz same kryształki ponieważ mogło dojść do ich zanieczyszczenia „dzikimi” bakteriami.

Gotowy kefir odcedzamy, zlewamy do czystych butelek, które przez 1-2 dni zamknięte trzymamy w temperaturze pokojowej. Po tym swoistym dojrzewaniu możemy go spożyć lub umieścić w lodówce gdzie przetrwa nawet kilka tygodni. W tym czasie po przepłukaniu odcedzonych kryształków kefirowych przygotowujemy kolejne porcje probiotyku. I tak… w nieskończoność. W ten sposób produkujemy kefir wodny – naturalny probiotyk.

Jak przechowywać kefir?

Kryształki kefirowe można przechować w roztworze wody z cukrem umieszczonym w lodówce. Spokojnie przeleżakują w ten sposób trzy tygodnie. Jeśli planujemy dłuższą przerwę w kuracji probiotycznej najlepiej je wysuszyć w temperaturze pokojowej i zamrozić. Przeżyją hibernując bez problemu pół roku, a po ich rozmrożeniu będą od razu gotowe do działania. Co najwyżej, nieco dłużej potrwa pierwsza produkcja.
Zdecydowanie najlepszą pożywką dla kefiru wodnego jest zwykły biały cukier. Jeśli chcemy dodać do roztworu rodzynki, daktyle, figi czy jakiekolwiek inne słodkie owoce, muszą one być ekologiczne, absolutnie wolne od wszelkich środków chemicznych typu barwniki, stabilizatory czy konserwanty. Inaczej fermentacja zostanie spowolniona lub nie zajdzie w ogóle. Może nawet dojść do obumarcia kryształków kefirowych. Nie jest zalecane też eksperymentowanie z takimi pożywkami jak różnego rodzaju syropy, fruktozą, ksylolitem, a już na pewno nie miodem.

Środki ostrożności


Do produkcji napoju probiotycznego nie należy stosować przedmiotów metalowych. Można stosować drewniane akcesoria ale tylko dobrze zdezynfekowane, pozbawione szczepów „dzikich” bakterii. Najbezpieczniejszy jest plastik, szkło i silikon. 
Podczas fermentacji należy kontrolować ciśnienie w zamkniętych pojemnikach aby nie doprowadzić do eksplozji. Bakterie kefirowe są beztlenowe więc jak najbardziej procesy fermentacji mogą przebiegać w zamkniętych naczyniach. Nie zaleca się stosować wody prosto z kranu ponieważ znajdujący się w niej chlor może doprowadzić do obumarcia kultur bakterii.
Nie należy także dopuścić do dostania się do nastawu muszek owocówek, które bez wątpienia szybko go wyczują.

2 thoughts on “Kefir wodny – naturalny probiotyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *