Za oknem szaleje trzaskający mróz. Dla alergików jest to najbezpieczniejsza pora roku. Zima jest najwłaściwszym okresem aby podjąć immunoterapię. Ma ona na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z alergiami.
W chwili obecnej jedynym sposobem na przyczynowe leczenie alergii mających swoje podłoże w czynnikach środowiskowych jest immunoterapia alergenowa zwana inaczej odczulaniem. Ma ona na celu zmniejszenie podatności na odpowiedź immunologiczną organizmu narażonego na określone alergeny. Dzięki tej terapii możnemy leczyć również narządy cierpiące z powodu schorzeń związanych z alergią. Dzieje się tak np. w przypadku przewlekłych nieżytów nosa i astmy spowodowanych roztoczami kurzu.
Odczulanie alergików
Rozpoznanie i wskazania do immunoterapii pozostaje w wyłącznej gestii lekarza alergologa. Do niego należy precyzyjne określenie alergenów, będących czynnikami sprawczymi uciążliwych dolegliwości, których chcemy się pozbyć. Niezwykle ważne dla skuteczności leczenia jest prawidłowe powiązanie przyczynowo-skutkowe tych czynników. Ważnym tego etapem są przeprowadzane właśnie zimą (ze względu na brak alergenów środowiskowych) testy skórne. Niekiedy trzeba dodatkowo przeprowadzić oznaczenie miana przeciwciał skierowanych przeciwko alergenom we krwi. Kolejnym etapem będzie zaordynowanie właściwych szczepionek będących podstawą efektywnego leczenia.
Przeciwwskazania
Niestety nie każdy może odnieść korzyści z immunoterapii. Odczulanie alergików jest wykluczone w przypadku współistnienia u pacjenta dość często spotykanych chorób przewlekłych takich jak, m. in. choroba wieńcowa, miażdżyca w stanie zaawansowania, w którym znaczącemu zwężeniu uległo światło naczyń krwionośnych w obrębie mózgu, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca.
Kluczem jest systematyczność
Odczulanie alergików za pomocą szczepionek wymaga także dużej samodyscypliny oraz samoświadomości chorego. Bardzo ważne, aby pacjent pilnował kolejnych terminów wizyt u specjalisty w celu przyjęcia kolejnej dawki leku. Po jej podaniu należy co najmniej pół godziny pozostać w przychodni obserwując reakcje własnego organizmu. Wszelkie niepokojące symptomy należy bezzwłocznie zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Równie ważne jest obserwowanie organizmu w czasie pomiędzy kolejnymi wizytami. Intensywność oraz rodzaj dolegliwości spowodowanych przez alergeny są ważnymi informacjami dla lekarza warunkującymi podejmowanie odpowiednich działań (zmiana szczepionki lub jej ilości). Po każdorazowym przyjęciu szczepionki należy unikać wysiłku fizycznego, tak aby nie przeciążać organizmu, co mogłoby spowodować upośledzenie pracy układu immunologicznego. Przez cały okres leczenia trzeba wystrzegać się kontaktu z uczulającymi nas alergenami.
Jak wygląda odczulanie?
W początkowej fazie leczenia, zastrzyki (szczepionki) są podawane co 1-2 tygodnie. Następujące po nich dawki podtrzymujące aplikuje się już rzadziej, co 4-6 tygodni.
Odczulanie przedsezonowe stosuje się u osób uczulonych na alergeny sezonowe, np. pyłki roślin. W takich przypadkach zostają aplikowane co najmniej kilka tygodni przed okresem pylenia feralnych dla zdrowia alergików pyłków. Podczas trwania okresu pylenia leczenie przerywa się aby powrócić do niego w kolejnym roku, znów w czasie je poprzedzającym. I tak przez kilka kolejnych lat. U niektórych osób można podawać szczepionkę cały rok, obniżając jednak jej dawkę w sezonie pylenia alergenów.
Odczulanie całoroczne przeprowadza się u osób uczulonych na alergeny całoroczne, takie jak roztocze kurzu domowego czy też sierści zwierząt. W takim przypadku kuracja trwa bezustannie kilka lat i polega na podawaniu po krótkim okresie wyższych dawek startowych, dawek podtrzymujących aplikowanych co 4-6 tygodni.
Wskazania do immunoterapii
Jest ona największa u osób z alergią na jad owadów żądlących. Skutecznie można za jej pomocą łagodzić alergie spowodowane pyłkami traw, drzew i chwastów. Dobrych efekty uzyskamy w przypadku alergii na roztocza kurzu oraz alergeny związane z sierścią kota. Za jej pomocą leczy się również alergie na pleśni, Alternaria i Cladosporium.
Warunki skuteczności terapii
Warunkiem wysokiej skuteczności immunoterapii jest prawidłowe rozpoznanie dolegliwości i powodujących je alergenów oraz właściwy skład szczepionek.
Podjęcie skutecznej terapii będzie zatem zawsze wynikiem dogłębnej wiedzy lekarza alergologa oraz współpracy z pacjentem. Jej istotą jest szczegółowy wywiad, mający za zadanie określenie wszelkich możliwych czynników związanych z chorobą. Szczególnie ważne jest powiązanie konkretnych dolegliwości z czasem ich wystąpienia oraz ewentualnym nasileniem związanym z ekspozycją na określone czynniki środowiskowe.
Wszystko to ma za zadanie pomóc w ustaleniu optymalnego składu szczepionki. Zadanie to jest utrudnione w przypadkach osób uczulonych na kilka alergenów oraz u u pacjentów cierpiących na alergie przez wiele lat. W takich przypadkach występuje już patologiczna zmiana tkanek przez co maleją szanse na przywrócenie im prawidłowej morfologii. Dzieje się tak np. w ciężkich przypadkach astmy oskrzelowej oraz atopowego zapalenia skóry.
Chociaż nie ma przeciwwskazań medycznych do zastosowania immunoterapii u dzieci to przyjmuje się wiek pięciu lat jako granicę od której ma sens przeprowadzenie terapii. Jest to związane z samoświadomością dziecka, które musi zdawać sobie sprawę z reakcji swojego organizmu i przekazywać swoje spostrzeżenia rodzicom, w celu notowania ich na potrzeby lekarza prowadzącego.
Czy szczepionki są tylko w zastrzykach?
Od początku tego wieku w naszym kraju dostępne są szczepionki, w postaci globulek przyjmowanych pod język. Zaawansowane są także prace nad wdrożeniem tabletek. Mają one z czasem zastąpić szczepionki w postaci iniekcji, dzięki czemu podniesie się komfort długotrwałych terapii związany z rezygnacją z nieprzyjemnych zastrzyków.
Tagi: medycyna naturalna, zielarstwo, magnez, zioła, leczenie, kuracja, naturalne ekstrakty, naturalne leki, lekarstwa ziołowe, ziołowe mikstury, mikstury ziołowe, grzyby, ziołowe preparaty