Drogi oddechowe, Oczyszczanie, Skóra, Trawienie, Wątroba i drogi żółciowe, Zioła

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea to pospolite zioło, bylina, która posiada interesujący potencjał prozdrowotny. Znajdziemy go na glebach bogatych szczególnie w azot. Dlatego też można go szukać na skraju pól uprawnych, rowach, łąkach, ogrodach czy obrzeżach lasu. Lubi zarówno gęste zarośla, jaki otwarte przestrzenie.

Najcenniejszy zebrany samodzielnie

Tą niewielką roślinę z fioletowymi kwiatkami warto zbierać samodzielnie. Niestety, ale bluszczyk kurdybanek ze sklepów zielarskich jest często zwietrzały i mało wartościowy. Surowcem zielarskim jest ziele, które możemy pozyskiwać wczesną wiosną (marzec – kwiecień). Najcenniejsze będzie to z miejsc nasłonecznionych. Należy je suszyć w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni C i przechowywać w szczelnie zamkniętych słojach.

Bluszczyk kurdybanek na choroby płuc

Bluszczyk kurdybanek jest pomocny w przebiegu chorób górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie flegmy i ropnych wydzielin. Rozrzedza je rozszerzając przy tym oskrzela. Dzięki temu ułatwia dotlenienie organizmu podczas infekcji. Przyspiesza także zdrowienie wspomagając procesy oczyszczające drogi oddechowe. Korzyści z niego odniosą również astmatycy oraz alergicy ze skłonnościami do zadyszek. Dla nich szczególnie polecany jest intrakt.

Ulga dla wątroby

To niepozorne zioło wzmaga procesy żółciotwórcze przyspieszając procesy trawienia tłuszczów. Wspomaga także procesy regeneracyjne wątroby. Jego aktywne składniki chronią miąższ wątroby przed toksynami (w tym lekami), marskością i stłuszczeniem (również tym niealkoholowym). Pomaga przy niestrawności, zaparciach i problemach z upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych. Pobudza i reguluje także wypróżnienia.

Bluszczyk na skórę

Bluszczyk kurdybanek w postaci naparu i nalewki świetnie łagodzą zapalne zmiany skórne oraz trądziku. Zmniejsza łojotok, poprawia ukrwienie skóry, działa ściągająco. Pomaga pozbyć się ropnych wyprysków, a także infekcji drożdżakowych i bakteryjnych powodujących łupież. W tym celu należy płukać włosy oraz nacierać skórę głowy sześćdziesięcioprocentową nalewką.

Preparaty z bluszczyku kurdybanka wg dra. Różańskiego:

Intrakt ze świeżego ziela kurdybanka

100 g zmielonego szybko ziela zalewamy 300 ml gorącego alkoholu ok. 70% i wytrawiamy tydzień lub dwa tygodnie. Po tym czasie filtrujemy. Zażywamy 3 razy dziennie po 5 ml.

Syrop kurdybankowy

Mieszamy 1 część intraktu i 1 część miodu lub syropu malinowego. Stosujemy co 4-6 godzin po łyżce przy katarze i kaszlu.

Nalewka kurdybankową

Przygotowujemy podobnie jak intrakt, który jednak unieczynnia enzymy i stabilizuje składniki czynne. Na dodatek lepiej ekstrahuje ciała czynne. Można nalewki i intrakty z ziela kurdybanka przygotowywać w proporcjach 1:5 (1 część ziela na 5 części alkoholu).

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *