Arnika górska to jedno z tych ziół, które powinno znajdować się w każdej domowej apteczce. To roślina o właściwościach leczniczych. Pomoże zachować urodę i ładną cerę, a także przyniesie ulgę w przypadkach wielu powszechnych dolegliwości.
Roślina ta była oczywiście wykorzystywana w celach leczniczych od starożytności. I to tak intensywnie, że do niedawna była zagrożona wyginięciem. Obecnie jest objęta ścisłą ochroną, a preparaty z jej zawartością przygotowuje się tylko z roślin hodowanych na plantacjach.
Arnika górska to roślina o właściwościach leczniczych i kosmetycznych
Jej działanie lecznicze opiera się na oryginalnej zawartości bioaktywnych fitoskładników. Dzięki nim preparaty z arniki wykazują działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwbólowe i rozgrzewające. Na dodatek posiadają zdolność łatwego przenikania przez skórę do naczyń włosowatych. Te właściwości predysponują arnikę do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Sposoby zastosowania
Na bazie arniki można przygotować samodzielnie bezpieczną płukankę do jamy ustnej. Poradzi sobie ona ze stanami zapalnymi przyzębia, pleśniawkami, drobnymi ranami oraz aftami. Pomoże także zapobiec rozwojowi stanów zapalnych gardła, kiedy ją zastosujemy przy pierwszych jego objawach.
Kompresy z nalewki arnikowej są skutecznym środkiem przeciwobrzękowym. Dzięki nim pozbędziemy się siniaków i towarzyszących im obrzęków. Na dodatek przyspieszą również gojenie się skręceń i stłuczeń. Arnika przyspiesza przemianę materii dzięki działaniu rozgrzewającym, intensyfikując procesy regeneracyjne. Sprzyja im również jej działanie przeciwzapalne. Warto sięgnąć po nią w postaci kompresów przygotowanych z alkoholowych wyciągów. Rozcieńczone 3 łyżki wyciągu w litrze wody przykładamy do chorych miejsc, zmieniając kompresy co 3 godziny.
Okłady z alkoholowych wyciągów z arniki pomogą również w poprawieniu gojenia się oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, zranień, otarć oraz innych uszkodzeń skóry, a także tkanek podskórnych. Przyniosą ulgę w przypadku odmrożeń oraz bólu o podłożu reumatycznym.
Działanie kosmetyczne
Niebagatelne jest także kosmetyczne zastosowanie preparatów z arniki. Popękane naczynka, które są koszmarem każdej kobiety, łatwo poddają się ich leczniczemu działaniu. Arnika załagodzi także zmiany trądzikowe, wypryski i inne estetyczne defekty naszej powłoki cielesnej.
Działanie lecznicze
Arnika górska to roślina o właściwościach leczniczych zatem można również przyjmować ją wewnętrznie. Najlepszy w tym celu będzie napar z kwiatów lub ziela. Wspomoże on dzięki działaniu ściągającemu i przeciwzapalnemu układ krwionośny, trawienny, osłabi dolegliwości związane z klimakterium, ograniczy ryzyko krwotoków wewnętrznych, a także będzie stanowił dobrą profilaktykę antyhemoroidową. Wewnętrzne przyjmowanie arniki zaktywizuje także naturalne procesy oczyszczania organizmu ze szkodliwych, zbędnych metabolitów. Usprawni także działanie układu nerwowego, zwłaszcza u osób cierpiących na padaczkę, niedowłady, epilepsje itp. problemy neurologiczne.
Nalewka arnikowa
2 łyżki roztartych kwiatów arniki zalewamy 0,5 l 70 procentowego alkoholu. Zamykamy w szklanym naczyniu i odstawiamy je na dwa tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Po tym czasie nalewkę przecedzamy i przechowujemy w szklanym naczyniu z ciemnego szkła.
Napar z kwiatów lub ziela
Dużą łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzątku. Przykrywamy i odstawiamy na 30 minut do naciągnięcia. Po przecedzeniu i ostygnięciu przelewamy napar do naczynia, które trzymamy w lodówce. Pijemy go w ilości 50 ml, tylko raz dziennie. Wewnętrznej kuracji nim nie przedłużamy ponad dwa tygodnie ze względu na silne działanie naparu.
Uwaga!
Substancje czynne zawarte w arnice, przy dłuższym lub niekontrolowanym działaniu mogą wywołać uszkodzenia układu pokarmowego, a nawet układu krwionośnego. Objawiać się to może pojawieniem się bólów brzucha, nudności, wymiotów, podniesieniem ciśnienia krwi, arytmią, dusznościami. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, a także sercowcy po przebytym zawale i osoby dotknięte innymi poważnymi zaburzeniami pracy układu wieńcowego.
Maść z arniki
Sproszkowane dwie łyżki stołowe suszonych kwiatów arniki górskiej mieszamy z ośmioma łyżkami stołowymi oleju kokosowego lub wazeliny. Tak powstała maść pomoże we wszystkich dolegliwościach skórnych, o których była mowa w artykule. Łączy w sobie właściwości zarówno leku jak i kosmetyku.
Wino arnikowe
Stosowane głównie dla wzmocnienia i ustabilizowania pracy nadwyrężonego układu nerwowego – zwłaszcza układu centralnego mózgu, móżdżku i rdzenia pacierzowego. W tym celu należy spożywać codziennie łyżkę stołową wina z arniki, otrzymanego dzięki zalaniu dużej łyżki stołowej suszu kwiatu arniki jedną butelką wytrawnego białego wina. Po dwóch tygodniach trzymania takiego nastawu w ciemnym, ciepłym miejscu, wzbogacone wino przecedzamy i zlewamy do szczelnie zamykanej butelki, którą przechowywać należy w chłodnym miejscu.
Tagi: medycyna naturalna, zielarstwo, magnez, zioła, leczenie, kuracja, naturalne ekstrakty, naturalne leki, lekarstwa ziołowe, ziołowe mikstury, mikstury ziołowe, grzyby, ziołowe preparaty