Mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Na ogół ta zasada sprawdza się, jednak nie w przypadku dziurawca. Jest to jedno z najbardziej wszechstronnie działających ziół.
Nazywana była niegdyś zielem świętojańskim i przypisywano jej magiczne moce. Coś w tym jest, ponieważ dziurawiec ma moc leczenia zarówno ciała, jak i duszy.
Ostatnimi czasy najbardziej ceniony jest on za swoje zdolności kojenia rozchwianego systemu nerwowego. Potrafi nie tylko wprowadzić nas w stan relaksu, ale i też zlikwidować łagodne postaci depresji. Substancje w nim zawarte hamują rozkład neurotransmiterów w mózgu, a także działają jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny, dzięki czemu dziurawiec działa podobnie do leków antydepresyjnych nowej generacji podnoszących poziom serotoniny w organizmie.
Dodatkowo zioło to jest pomocne w czasie emocjonalnych problemów związanych z menopauzą. Tę właściwość zawdzięcza substancji zwanej hypericin, która obniża ciśnienie krwi, łamliwość włośniczek oraz korzystnie wpływa na macicę. Dzięki temu, zioło dziurawca przynosi ulgę zarówno podczas bolesnych i nieregularnych miesiączek, jak i w czasie napięcia przedmiesiączkowego.
Stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, jest nieocenionym lekiem na wszelkie nerwobóle oraz wyczerpany system nerwowy. Z powodzeniem uśmierza nerwoból nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej, gośćca mięśniowo-ścięgnistego, bóle pleców i głowy, półpaśćca oraz bóle reumatyczne.
Innymi narządami naszego ciała, które odniosą korzyści z kuracji dziurawcowej są te związane z wytwarzaniem żółci. Zioło to wzmacnia wątrobę, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe. Wykazuje przy tym szczególnie silne działanie osłonowe i regeneracyjne wątroby – organu szczególnie narażonego na działanie toksyn zawartych w naszej krwi. Jego działanie moczopędne oraz przeciwzapalne predysponuje go jako diuretyk w przypadkach nadmiernego zatrzymania wody w organizmie. Stosować go można u moczących się nocą dzieci. Wykorzystywany jest także w leczeniu skazy moczanowej oraz zapalenia stawów.
To nie koniec jego cennych zalet. Dziurawiec posiada również właściwości wykrztuśne, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych z flegmy oraz w pozbyciu się kaszlu. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwwirusowym, jest antagonistą gruźlicy i grypy typu A.
Co więcej, trwają badania wykorzystujące go w leczeniu AIDS oraz raka. Jako antyseptyk o właściwościach przeciwzapalnych, dziurawiec jest pomocny w leczeniu takich chorób przewodu pokarmowego, jak zapalenia oraz nieżyt żołądka i jelit, a także czerwonkę. Jest także bardzo skutecznym lekiem na hemoroidy.
Szerokie zastosowanie ma olej z dziurawca, który łagodzi i przyspiesza gojenie oparzeń, ran, owrzodzeń i wrzodów układu trawiennego. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, co czyni z niego uniwersalny preparat, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce.
Olej dziurawcowy jest bardzo łatwy do samodzielnego przygotowania. W tym celu zebrane w słoneczny dzień kwitnące ziele dziurawca, skrapiamy 60 proc. spirytusem i miażdżymy (np. w moździerzu), aż pokaże się czerwony sok. Powstałą w ten sposób papkę przekładamy do naczynia i dolewamy szklankę oliwy z oliwek. Odstawiamy na 3 tygodnie w nasłonecznione miejsce. Po tym czasie olej należy zlać przez gazę i wlać do ciemnej butelki. W ten sposób otrzymamy cenny czerwony, tzw. zaparzony, olej dziurawcowy. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań, może być stosowany na te same dolegliwości, na które stosuje się herbatkę z tego zioła.
Innymi postaciami, pod którymi spożywa się to pożyteczne zioło, są:
- napar – stosowany na niepokoje, lęki, napięcia nerwowe, drażliwość lub łagodną depresję. Ponadto na wszelkie dolegliwości związane z menopauzą lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Aby go przygotować łyżkę stołową kwiatów dziurawca i łyżeczkę liści mięty należy zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem, a po upływie 30 minut odcedzić. Zaleca się picie takiego naparu 2-3 razy dziennie;
- nalewka – podawana dzieciom u których występuje moczenie nocne (5-10 kropli na noc) oraz osobom z zaburzeniami funkcjonowania dróg moczowych i żółciowych oraz w przypadku stanów lękowych i depresyjnych. Przygotujemy ją w równie prosty sposób co napar. Wystarczy tylko kwiaty, pąki i liście dziurawca w ilości 10 dag zalać 1/2 litra spirytusu. Po tygodniu przecedzamy i wyciskamy przez gazę. Zaleca się pić 2 razy dziennie po łyżeczce nalewki;
- płukanka – jest to napar używany do przemywania ran, siniaków i owrzodzeń skóry;
- krem – stosuje się go w przypadkach bólów nerwowych, a także na owrzodzenia oraz stany zapalne skóry. Pomaga także w łagodzeniu dolegliwości związanych z obrzękiem piersi w czasie karmienia piersią.
W sprzedaży dostać można wyciąg z dziurawca w postaci tabletek lub kapsułek. Zazwyczaj używa się ich po jedzeniu, w dziennej dawce wynoszącej 500 mg. Większe jego dawki mogą być używane jedynie w niektórych przypadkach po konsultacji z lekarzem. Podczas kuracji dziurawcem może wystąpić wzmożona wrażliwość na słońce, nie jest więc wskazane opalanie się. Ponadto dziurawiec wchodzi w interakcje z lekami antykoncepcyjnymi, zmniejszając skuteczność ich działania.