Luty to miesiąc, w którym możemy pozyskać pierwsze świeże surowce zielarskie. Są nimi bez wątpienia męskie kwiatostany leszczyny czyli popularne kotki.
Zawierają przeciwzapalne flawonoidy, alantoinę, triterpeny oraz substancje podobne do kwasu salicylowego. Dzięki czemu wykazują działanie napotne, przeciwzapalne, aseptyczne. Działają także lekko diuretycznie. To, wraz z ich działaniem przeciwzapalnym predystynuje je jako naturalny środek wspomagający łagodzenie lekkich przerostów prostaty. Korzystnie działają również na cały układ moczowy oddziałując na niego aseptycznie i wspomagając walkę z infekcjami.
Dr Różański podaje, że napar z leszczynowych kotków można podawać niemowlętom podczas kaszlu oraz zapaleń gardła i oskrzeli w ilości 1-2 łyżeczek 3-4 razy dziennie. Leszczynowe kotki sprawdzą się także jako środek przeciwzapalny długiego stosowania. To ważne dla osób zmagających się z problemami reumatologicznymi. Zawarte w nim substancje przeciwzapalne złagodzą dolegliwości nie uszkadzając błon śluzowych przewodu pokarmowego.
Działanie podobne do leszczynowych kotków posiadają również męskie kwiaty olchy, które dodatkowo posiadają właściwości przeciwpasożytnicze.
Sposób przyrządzenia naparu
2 łyżki kwiatów zalać wrzątkiem lub bardzo gorącym mlekiem i odstawić pod przykryciem na 20 minut. Po tym czasie odcedzić, posłodzić miodem i pić 2-4 szklanki dziennie. Napary sprawdzą się przy przeziębieniu występującym wraz z objawami ze strony pęcherza moczowego. Ale także przy osłabieniu oraz dolegliwościach skórnych spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi u młodych dziewcząt.
Ususz i zachowaj
Leszczynowe kotki możemy oczywiście po zbiorze ususzyć w pokojowe temperaturze, aby móc skorzystać z ich mocy przez cały rok. Trzeba jednak przechowywać je w szczelnym pojemniku. Pozwoli to na długie zachowanie ich właściwości. Najlepiej, aby pojemnik taki był nieprzeźroczysty. Dobrze także, aby był umieszczony w chłodnym miejscu.